A "Házi kedvencek" tenyésztője: Dr. Pórfy Tünde
Ebben a hónapban vendégünk Dr. Pórfy Tünde, állatorvos, aki a Gáláns golden retriever kennel tulajdonosa.
Speciális helyzet, hogy állatorvos, tenyésztő és küllembíró is vagy egyben.
Igen, szerencsés helyzetben vagyok, hiszen több oldalról tudom megközelíteni az állattenyésztés témakörét. Azért azt kijelenthetem, hogy elsősorban állatorvos vagyok, és a kutyatenyésztés a hobbim. Így életem a kutyák jegyében zajlik. Nemzetközi küllembíróként, minden évben több külföldi meghívást is kapok.
Golden retrievereket tenyésztesz. Hol szeretted meg ezt a fajtát, illetve mi fogott meg benne?
20 éve tenyésztek kutyát, azon belül 10 éve golden retrievert. 13-14 évvel ezelőtt Angliában, amikor pointereket bíráltam, mert azelőtt pointereket tenyésztettem, a kiállításon megláttam ezt a fajtát. Akkor még nem is tudtam, hogy milyen fajta, mert annyira különbözött azoktól, amiket itt Magyarországon láttam. A fajta annyira magával ragadott, hogy pár évvel később, amikor megszületett a kisfiam, és eljutottunk oda, hogy neki is kutyát szeretnénk, elhatároztam, hogy egy angol golden retrievert kap tőlünk. Angliai pointeres barátaink segítettek egy jó vérvonalú goldent találni és importálni Anglából. Bátran mondhatom, hogy előtte lehetett más kutyafajta az életemben, de utána nem, mert annyira elvarázsolt, noha a legidősebb pointerünk 14 évesen idén januárban távozott közülünk. Nálunk minden kutya kitöltötte a kiérdemelt öregkorát, ami a mi kennelünkben egy nagyon komoly szabály. Azóta már Angliából importáltunk hármat és Finnországból kettőt. Utódaikkal együtt összesen 10 golden él nálunk. A 10 kutyából néhányan már idősebbek, kettő ivartalanított, akik szintén a nyugdíjas napjaikat élik. Van viszont 6 interchampion kutyánk, és ami a nagy büszkeségünk, 2 olyan európagyőztes, akik saját tenyésztésűek, tehát nem importok, hanem itt születtek.
A golden retriever nem csak Magyarországon, de a világon is az egyik legnépszerűbb fajta. Minek tulajdonítod ezt?
Biztos vagyok benne, hogy a tulajdonosok egy része divatból tartja ezt a fajtát, de úgy gondolom, hogy a fajta népszerűsége elsősorban a golden természetével van összefüggésben. Az emberek a túlcivilizált, túlgépiesített világunkban, egyre inkább más igénnyel fordulnak a kutyák felé. Az emberek többsége eddig haszoncélból tartott kutyát, hogy őrizze a házat, védje őt, vadásszon stb. A mára kialakult új igényeknek viszont a golden karaktere kiválóan megfelel. Nem véletlen az sem, hogy pont a legfejlettebb országokban lett a fajta ennyire népszerű. A golden retriever hobbivadászathoz is kitűnő, fantasztikus szociális érzékkel bíró kutya, könnyű vele együtt élni -akár lakásban is- de nem túlfűtött természetű. De ha mégis arról van szó, hogy játszani, sportolni kívánunk vele, arra is alkalmas. Az, hogy egyáltalán nem kell tőle tartani, a kisgyerekekkel való tartást is lehetővé teszi. Ha például egy totyogós gyerek fájdalmat okoz neki, akkor sem reagál agresszívan, amikor mondjuk ezt egy másik fajtától megértenénk. Nagyon nagy jövője van az állatterápiának, ami egy új területe a gyógyításnak. A terápiás gyógyításban előszeretettel használják a retrievereket. Külön érzéke van ehhez, mert ahogy az agresszív fajtákból kitenyésztették a tolerálást, a retrieverekből kitenyésztették a természetes agresszivitást. Ha egy pszichikailag beteg ember fájdalmat okoz neki, akkor sem reagál agresszívan.
A fajta eredetileg vadászkutya. Manapság is használják még őket?
Igen, használják. Ahol olyan jellegű vadászatot űznek, ott a retriever az ideális. Ez általában apróvadas vadászatot jelent. Azonban a fajta nem emiatt lett tömegesen népszerű. A lényeg, hogy nem vesztette el vadászösztönét, sőt a tenyésztésnél fontos, hogy megőrizzük ezeket a tulajdonságait.
Kinek ajánlod ezt a fajtát?
Olyanoknak, akik nem akarják házőrzőnek tartani. Egy olyan egygazdás kutya élményét, amit egy őrző-védő kutya adhat, nem adja meg. Ebből következik, hogy kinek lehet ajánlani. Olyannak, aki egyedül akarja hagyni a gyerekét a kutyával, és nem akar aggódni, hogy ha a gyerek valami butaságot csinál, akkor kutyás baleset történik. Aki társaságba szeret járni vele, akár kutyás társaságba is. Például a klubban úgy tudunk programokat szervezni, hogy 30 kutyával közösen kirándulunk, amit más fajtánál nem tudok elképzelni.
Házőrzésre teljesen alkalmatlan?
Teljesen alkalmatlan, leg-feljebb heveny farkcsóválással jelez, ha jön valaki, mert boldog, hogy jött valaki, aki még szeretheti. Nem ajánlom olyanoknak, akik az egygazdás kutya élményét akarják átélni, mert meg kell mondani, hogy biztos van olyan családtag, akit jobban szeret, de egyszerűen olyan szeretettel fordul az egész világ felé, hogy mindenkit szeret. Ha olyasvalakinél van, aki őt szereti, játszik vele, simogatja, akkor ő senkinél sem boldogtalan igazán.
Csak kertbe javaslod, vagy ha rendszeresen tudják sétáltatni lakásba is?
Nem olyan túlfűtött, nekem a pointerekkel pont ez volt a problémám, ezért annak is javasolható, aki lakásban tartaná. Természetesen le kell hordani sétálni, kell egy bizonyos mennyiségű mozgást biztosítani neki. Illetve én nem is adom el annak, aki kizárólag kertben szeretné tartani a kutyát. Nekik azt javaslom, hogy vegyenek más fajtát. Azért van 340 fajta kutya, hogy mindenki megtalálhassa a neki megfelelőt, de kutyaházas kutyának nem javasolható, nem azért meg megfagy, hanem azért mert egész egyszerűen ő úgy boldog, ha a gazdája lábánál fekhet.
Állatorvosi szempontból, van-e olyan betegség ami különösen gyakran fordul elő náluk?
A golden retriever esetében nagyon egészséges fajtáról van szó. Se nem túl kicsi, se nem túl nagy és nincsenek olyan extrém testrészei, rövid arcorri rész vagy olyan szerkezetű lábak, amik predesztinálnák arra, hogy valamilyen betegségre hajlamosabbak legyenek. Normálisan tud felnőni, szaporodni. Mivel természetközeli fajta, elég sokáig él. Nem úgy, mint egyes fajtáknál, ahol 10 éves kutyával ritkán lehet találkozni. De náluk is van olyan öröklődő betegség, ami aránylag gyakrabban fordul elő. És éppen ezért kezdték el a nálunk nyugatabbra lévő országokban a csípőízületi- és könyökdiszpláziára és az öröklődő szembetegségek közül pedig a progresszív retina sorvadásra szűrni a tenyészállatokat. Külföldön ez előfeltétele a tenyésztésnek. Mint állatorvos, pont ennek érdekében szereztem be a szemészeti szűréshez szükséges orvosi műszereket.
Magyarországon is a külföldhöz hasonlóan, a fent említett betegségek szűrése előfeltétele a tenyésztésnek?
Magyarországon ez sajnos még sehol sincsen. A ma Magyarországon érvényben lévő 2 oldalas tenyésztési szabályzat szerint semelyik fajtánál semmilyen egészségügyi szűrés nem kötelező. Egyesületünk, a Golden Retriever Kör, az FVM-nél elnyerte az elismert golden retriever tenyésztői szervezet címet. Természetesen a mi a tenyésztési szabályzatunkban benne van, hogy csípőízületi- és könyökízületi diszplazia vizsgálat és 1 éven belüli szemszűrés kell ahhoz, hogy tenyészthető legyen az állat. Mi abban reménykedünk, hogy ez hamarosan funkcionálni is fog. Van egy olyan tenyésztői réteg, aki jószándékból, jóérzésből már megcsináltatja ezeket a vizsgálatokat. Mindenkinek azt javasolnám, aki ebben a fajtában gondolkodik, hogy járjon és kérdezzen utána.
Elmondhatjuk, hogy ma Magyarországon minőségi tenyésztés folyik?
Azt nem lehet megmondani, hogy ilyen vagy olyan. Mert van a tenyésztőknek egy olyan csoportja, amelyik mindezt figyelembe veszi, gondosan átgondolja a tenyészvonalakat és törekszik az egészséges, kiegyensúlyozott idegrendszerű kutya tenyésztésére. Azt sajnos nem lehet elmondani, hogy Magyarországon ez jellemző lenne, miután ismert, hogy főleg ilyen divatos fajtáknál folyik egy bizonyos tömegtenyésztés, ami inkább tömegszaporítás, aminek egyetlen célja a mennyiségi és nem a minőségi tenyésztés. Ezekben a tenyészetekben általában, nemhogy az egészségügyi, de a normális tartási és takarmányozási feltételek sem adottak.
Ha valaki ma golden retrievert akar venni, hogyan tudja eldönteni, hogy honnan érdemes kutyát vásárolnia?
A MEOE-n belül van a magyar retriever klub, a MEOE-n kívül pedig a golden retriever kör, ahol tanácsot is lehet kérni. Ha bármilyen kutyát szeretnénk venni, el kell menni a tenyésztőhöz, meg kell ismerkedni vele. Meg kell nézni a tenyészkutyák tartási körülményeit, a kutyák kapcsolatát a tenyésztővel. Meg kell győződni róla, hogy a kölykök milyen higiéniás körülmények között vannak tartva. Érdemes megnézni, hogy az idős állatok ott vannak-e. Ez nálam nagyon fontos értékmérő, mert akinél nem, az biztos, hogy csak az anyagi haszonra megy. El kell kérni a tenyésztésre szánt állatoknak, akár több generációra is visszamenőleg az egészségügyi szűrővizsgálatok eredményeit és a többi vizsgapapírjukat, törzskönyvüket stb. El kell látogatni kiállításokra is, mert ott lehet felmérni és megismerni az állományt. Nyilvánvaló, hogyha valaki így tenyészt kutyát, akkor drágább árkategória jön ki. A kutyavásárlásra időt kell áldozni és megismerkedni a helyzettel meg a körülményekkel és akkor biztos, hogy sikerül jól dönteni. A másik meg az, hogy ki kell várni. Nem lehet úgy, hogy azonnal kell, hanem ha megtalálom azt a helyet, ahol bizalmam van, akkor ki kell várni, amíg onnan vihetünk haza kiskutyát.
A vevő részéről rendben, de Te, mint tenyésztő mennyire nézed meg, hogy kinek adsz el kiskutyát?
A Golden Retriever Kör elfogadott tenyésztési szabályzatában kötelezzük a tenyésztőket arra, hogy minden alom után lejelentse, hogy kinek adta el a kiskutyákat. Az etikai kódexünk is arra kötelezi a tenyésztőt, hogy 8 hetes kor előtt nem szabad eladni a kiskutyákat, utána szükség esetén még akármeddig tartania kell. Ha bármi történik az eladott kutyával, visszavesszük. Hogyha valaki szeretne innen kiskutyát először is megismerkedem vele. Leülünk, beszélgetünk, eljön megnézni őket, és akkor már van egy benyomása az embernek. Akkor már kiderül az is, hogy egyáltalán ő mit vár ettől a kutyától. Akkor én látom azt, hogy jó-e neki ez a kutya. Olyan is van, hogy csak azért beszélem le, mert látom, hogy mást vár tőle, mint amire jó lenne. Olyan is volt már, aki vadászkutyát szeretett volna, ezzel nincs is probléma, de mondta, hogy ő egy sportvadász, aki nem élni akar a kutyával hanem sportolni, tehát a kutyát a cége telepén tartaná és amikor megy vadászni, magához veszi, mint egy tárgyat. Házőrzésre, területőrzésre nem adom. Természetesen ma kell a kutyatartáshoz egy bizonyos anyagi háttér is, mert olyan helyre nem adok kutyát, főleg szukát, ahol azt látom, hogy az árát (ami ma magyar viszonylatban egy magas ár) annyira nehezen fizetik ki, hogy látom, hogy ezek az emberek befektetést látnak benne. És szeretnék ezt a pénzt többszörösen visszakapni. Ilyen embereknek nem adok szuka kutyát, mert féltem a szuka kutya sorsát. Nekem, mint tenyésztőnek a kutya érdekeit kell nézni és ez a fő szempont. Ma Magyarországon a fajta sokkal olcsóbb, mint külföldön átlagban 80-100000Ft. Lehet kapni 10-20000Ft-ért is, de annak meg is van az oka. Figyelembe kell venni azt is, hogy nem a kutya vételára a legtöbb, hanem amit utána ráköltünk. Lehet, hogy több szomorúság, mint öröm van egy olyan kutyával aminek a háttere nem megfelelő.
Mennyire követed utána az eladott kutyáid sorsát?
Minden kutyámról tudok, aki itt született. Ma pont kettő itt volt nálam, akik visszajárnak. Mindenkivel tartom a kapcsolatot, legalább egy levélváltás/év. Ha problémájuk van, és miután érzik az érdeklődést tényleg hozzám fordulnak.
Van olyan elvárásod, hogy vigyék kiállításokra?
Az elsődleges célom, hogy a kutyának boldog élete legyen. Régebben még úgy voltam vele, hogyha nagyon szép volt a kutya kikötöttem, legalábbis szertettem volna, ha viszik kiállításokra, hogy karriert fusson be a kennel érdekében. Most már erről letettem, mert sajnos az a tapasztalatom, hogy amelyiket nagyon szeretném, hogy vigyenek kiállításokra, mert nagyon szép, azt imádják, de nem érdekli őket a szereplés vele. Ahol meg úgy vagyok vele, hogy jobb lenne ha otthon maradna, azok meg olyan lelkes kiállítók, hogy minden kiállításon ott vannak. Most már nem érdekel, hogy viszik-e kiállításokra vagy nem, csak jó élete legyen a kutyáknak.
Végezetül, mutasd be pár szóval a kenneledet.
Évente egy vagy két alom születik nálunk, csak akkor hozunk a világra almot, ha biztosítva látom azt, hogy találok annyi ilyen otthont. Az elején az importokat igyekeztünk úgy tervezni, hogy a magyarországi golden állományt gyakorlatilag átkereszteztük. Tehát ma Magyarországon a kiállítási élmezőnyben lévő goldenek törzskönyvét ha megnézzük, kevés van olyan akinél legalább egy helyen az általunk importált vagy tenyésztett kutya ne szerepelne. Külföldi bírók is mondják, hogy az utóbbi 10 évben egy fantasztikus fejlődés ment végbe a magyar golden állományon. Azt hiszem, minden önteltség nélkül állíthatom, hogy ebben jelentős részünk van. Minden évben megyünk 1-2 nagyobb kiállításra, ahol általában az élmezőnyben végzünk.
Családodtól sem idegenek az állatok.
Ezt semmiképp sem lehet mondani, hiszen férjem művészember főként kutyaportrékat csinál. A kisfiam kiskora óta beleszületett ebbe a helyzetbe, imádja az állatokat, így családunk életében az állatok jelentős szerepet játszanak. |