A deguk alapvetően növényevők. Táplálásukkor a legfotosabb dolog, hogy "cukorbetegek". Vagyis mivek a természetes körülményei között erre nem votl szüksége, nem tudja emészteni/lebontani a cukrot. Ha túl sok cukros ételt kap, az olyasmi tüneteket produkál, mint az embernél. Figyeljünk erre, mert a deguk elfogadják a cukros ételt, sőt még lelkesednek is érte, de legyünk erősek. Ez nem tesz jót nekik. A táplálék kiegészítők összetételét is mindig olvassuk el, nincs e bennük cukor, vagy méz!
Ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű rostot, vitamint állati fehérjét kapjanak. Ezt egyrészt vitaminozott magkeverékkel biztosíthatjuk. Szerintem a legideálisabb a Vitakraft Degu Menu nevű magkeveréke. Ez sajnos elég borsos árban van. Megteszi a jóval olcsóbb rágcsáló magkeverék is, de ne legyen mézes, cukrozott, és ne legyen benne túl sok napraforgómag és kukorica (ez sajnos elég jellemző a magyar keverékekre:(.). Állati fehérjét adhatunk nekik sajt vagy tojás formájában, ha megeszik...ez nem biztos. Szórhatunk egy kiskanál takarmánymeszet is néha a magok közé, a kálcium sem fog nekik megártani.
Ezen kívül hasznos egy marék széna is, ami szintén fillérekért beszerezhető az állatboltban. Nagy kedvvel eszegetik egész nap, sőt néha belefekszenek, és úgy rágcsálják:)
A napi táplálás része, hogy lédus zöldségeket gyümölcsöket adjunk nekik. A zöldségek közül kerüljük az ún. k-betűs növényeket ((kel)káposzta, karalábé, karfiol), mert szörnyen büdivé teszi a pisijüket. Kerüljük továbbá a hagymát és a zellert (ezeket ugyse fogják megenni). Gyümölcsöket nem kell eröltetni, ugyanis pl a szőlőben sok a cukor. Néhány darabka alma, vagy narancs azonban remek csemege lehet.
Leginkább vizet. Külön itatóból, amit a ketrecen kívül helyezünk el, és csak az adagoló csöve lóg be, ahonnan isznak. (Ez ún. golyós itató, amit ma már mindenhol lehet kapni, és nagyon praktikus.) Ha nem esznek se sajtot se tojást, néha adhatunk nekik egy kis tejet. Ezt azonban külön itatóba tegyük, ne a vizesbe. A tejet csak max fél óráig kinálgassuk, ne savanyodhasson meg.
Van aki szokott adni gyümölcslét is, esetleg vízzel hígitva. Ez nem tudom mire jó, főleg, ha cukros, de a teljesség kedvéért...:)
- Cukrot:) Nem csak a diabétesz miatt, hanem mert a fogukat is rontja.
- nagyon könnyen romló ételt. Gyakran eldugdossák, elássák a csemegéket, ezért néha nézzük át a forgácsot, nem lapul e itt-ott egy egy régebbi, rothadó gyümölcsdarab...:)
- zsíros dolgokat. Ide tartozik a mogyoró a dió, és egyéb olajos magvak. Rettentően hizlalnak, és számukra nem természetes táplálék. Az a napraforgómag, és egyéb magok, ami a magkeverékben van, bőven elég. Persze néha kedveskedhetünk 1-1 szem csemegével, de tartsunk itt is mértékletességet:)
-amit nem szeretnek. Kisérletképpen próbálkozhatunk sokmindenféle étellel, de ha azt látjuk, hogy nem eszik meg, vegyük ki, mert megromlik, és hasmenést okozhat.
Felnőtt degukat elegendő naponta egyszer etetni. Ez lehet reggel, vagy este, voltaképp mindegy. A menü álljon egy kis friss zöldségből, pár karika uborkából, (tisztított) répából, zöldpaprikából, stb stb..:) Megpróbálkozhaunk reteklevéllel, tyúkhúrral,salátalevéllel is. Adjunk magot is ekkor, annyit, amennyi a tálkába jól belefér. Nem nagyon szokták felhabzsolni. A maghoz akkor is nyúlhatnak, ha a friss zöldség esetleg elfogyna, így biztosan nem maradnak éhesek. Kerüljük el, hogy friss eleség megmaradjon...ha így van, adjunk kevesebbett, és a maradékot vegyük ki. Ezzel a módszerrel hamar egyértelmű lesz, hogy mennyit is esznek állatkáink.
Szénát akkor tegyünk be, amikor látjuk, hogy elfogy. Ha elutazunk pár napra, nyugodtan betehetünk nekik nagyobb adag szénát, magot, és répát. Ezek ugyanis nem rohadnak, és így nem maradnak éhen a kis kedvencek.
|