A "Házi kedvencek" tenyésztői: Reményi Ferencné és Reményi Krisztina
Ebben a hónapban vendégeink Reményi Ferencné és Reményi Krisztina, a Maglód-Falvi aranykoszorús berni pásztor (Berner Sennenhund) mestertenyészet tulajdonosai.
Hogyan kerültek kapcsolatba a berni pásztorral?
Mindenáron bernáthegyit szerettem volna, de nem volt. Aztán megláttam egy berni pásztort, azt sem tudtam hogy hívják ezt a fajtát, de beleszerettem...ennek már 18 éve - meséli Reményi Ferencné.
Mikor és miért határozták el, hogy tenyészteni fogják ezeket a hatalmas termetű kutyákat?
Az első kutyánk kan volt, majd hoztak mellé egy szukát. A pároztatás után az alomból visszakaptunk egy kölyköt, aki sajnos elveszett. Ezután érkezett családunkba első tenyészszukánk. A tenyészetet 1987-ben alapítottuk.
Mesélnének a fajta eredetéről?
Régészeti leletek bizonyítják, hogy már a bronzkorban is élt ehhez hasonló kutya Svájcban. A fajta Bern kantonból, még pontosabban Dürrbach falu környékéről származik. A XX. század elején kezdték fajtakiállításokon bírálni.
Nevéből eredően pásztorkodásra használhatták. Mennyire van ez így ma?
Eredetileg a kisgazdaságok és a tehenek őrzésére használták. Fő feladatuk azonban a tejes kocsik vontatása volt a gazdaságtól a sajtüzemig. Ma is az istállóban alszanak, de sokszor a házba is beengedik a berniket. A kocsihúzás ma már nem szerepel feladataik között, de a hagyomány kedvéért minden évben megrendezik Svájcban a bernik kocsis felvonulását. Az alpesi országokban ma is a parasztgazdaságok portáin találkozhatunk a berni pásztorokkal.
Házőrzésre alkalmas?
A területét védi, a gazdáját szintén. Nem az a fajta, aki idegenekre támad, inkább megáll néhány méterre és hangos ugatással jelez. Ha betörő ellen keres valaki kutyát, akkor inkább ne berni pásztort válasszon.
A berni pásztor munkakutyaként is kiemelkedő.
Magyarországon ennek még nincs nagy hagyománya. Az tudjuk, hogy Ausztriában katasztrófakutyaként használják. Mentési és vakvezetői feladatokra egyébként kifejezetten alkalmas nyugodt természetének és intelligenciájának köszönhetően.
Hány gazdát fogad el ez a fajta?
Nem egygazdás kutya. Főleg családban érzi jól magát, ahol mindenkihez kötődhet. Rendkívül kíváncsi természetű, ezért a családi történésekből nem hagyja kizárni magát, ott kell lennie ha bármilyen esemény van.
Nagytestű kutya lévén, tapasztalatai szerint tartanak tőlük az emberek?
Félnek tőlük, pedig egyáltalán nem indokolt, hiszen a berni pásztor egy végtelenül kedves, emberközpontú kutya. Sajnos ma Magyarországon sok fajta megítélése negatív. Azért mert ez a kutya nagyméretű és fekete, az emberek olykor sikítva menekülnek el tőle, a kutya pedig csak értetlenül nézi mindezt. Ha a kutya érzi, hogy valaki fél tőle, inkább megpróbál barátkozni vele, mintsem hogy megtámadná.
Mennyire van szükség szigorú nevelésre a berni pásztor esetében?
Ez a fajta mindenképpen határozott nevelést igényel, mert hajlamos a család fejére nőni, fölugrálni, mindent szétrágni. Csak szép szóval lehet azonban nevelni, a vasszigor nem használ, az ütés pedig kifejezetten tilos. Nagyon játékos fajta, de úszni nem szeret és nem apportíroz.
Kinek ajánlják ezt a fajtát? Kerülhetnek például gyermekes családba?
Mindenképpen gyermek mellé ajánljuk, ugyanis őrzi a gyermeket és egyáltalán nem féltékeny. Alapvetően egy nyugodt természetű embernek lehet társa, de az egyedüllétet is jól tűri. Nem való olyan embernek, aki fegyelmezni akarja a kutyát. Nem egy szolgalelkű fajta, nem a gazda kívánságát lesi, ha ezt teszi, az pusztán ragaszkodásból és szeretetből fakad. A berni pásztor jelleme leginkább egy "játékos bohóchoz" hasonlít szelíd, melegszívű, szórakoztató és barátságos.
Hosszú szőre - gondolom - rengeteg ápolást igényel.
Hetente egyszer körülbelül egy órát vesz igénybe. Vedlési időszakban naponta kell ápolni a szőrét. Ne lepődjünk meg azon, hogy a szukák ellés után szinte teljesen levedlenek. Ez természetes. Javasoljuk, hogy már a kezdektől szoktassák hozzá a kiskutyákat az ápolás "nyűgéhez".
Meddig élnek ezek a kutyák?
Átlagosan 8-10 évig. Én büszke vagyok arra, hogy a tenyészetemből kikerült kutyák sokszor a 12-13 évet is megélik.
Milyen tipikus betegségekre kell figyelni ennél a fajtánál?
A nagytestű fajták jellegzetes betegsége a diszplázia (csipőízületi-rendellenesség). Itthon nem veszik elég komolyan ezt a problémát. Mostanában gyakran hallunk daganatos megbetegedésekről is, bár ez nem fajtabetegség.
Népszerű a berni pásztor Magyarországon?
Egyre népszerűbb. Régebben sokan keverték az újfundlandival és a bernáthegyivel, de ma már felismerik az emberek. Tetoválási tapasztalataim szerint úgy 16.000 berni pásztor lehet az országban, bár sok kutya külföldre kerül.
Kutyacsempészés szempontjából mennyire veszélyeztetett a fajta?
Sajnos a csempészeknek berni pásztorok is áldozatul esnek. Az nem gond, ha egy kutya külföldre kerül, de a megfelelő szállítással, a korrekt dokumentációval és a leendő életkörülmények valamilyen formában történő ellenőrzésével mindenképpen számolnia kell egy tenyésztőnek.
Lássuk a tenyészetet.
Maglód-Falvi Zseni, három éves szukánk egy napos kölykeivel:
Etalon már nincs nálunk, de a 2002. Klubkiállítás győztese lett kölyök kan kategóriában. A képen hat hetes:
Reményke, muskátli lopás közben:
Maglód-Falvi Bumbi és Anato 1995-ben született kölykei:
Maglód-Falvi Zseni és Angie nevű német import szukánk 4 hónapos korukban és másfél évesen:
Álljon a végén egy csoportkép, ahol a főszereplők: Reményke, Zseni, Angie, Joker, Kora, Sziszka. Wekerelei-Nagymedve Joker a sokszoros győztes tenyészkanunk.
A tenyésztői munkát hobbiként, vagy munkaként végzik?
Ha azt mondjuk, hogy munka, akkor úgy tűnhet, hogy ebből meg lehet élni, pedig ez nem így van. Ezt szerelemből csinálja az ember. Hobbinak azért nem tartjuk a tenyésztést, mert ez a munka egész embert kíván.
Milyen elvárásokat támasztanak a leendő gazdákkal szemben?
Csak kertes házba adunk a tenyészetünkből kutyát. Ajánljuk, hogy a kutya számára legalább egy 10m2-es kennelt biztosítsanak. Természetesen minden leendő gazdával személyesen megismerkedünk. Amikor megérkezik és kapcsolatba kerül a kutyákkal, rögtön kiderül, hogy ez a fajta való-e neki. A berni pásztor mellett csak olyanok érzik jól magukat, akik türelmesen eltűrik egy nagyméretű kutya bohóságait.
A kutyák átadása után is tartják a kapcsolatot a gazdákkal?
Amíg fel nem nőnek a kölykök, addig mindenképpen tartjuk a kapcsolatot az újdonsült gazdákkal. Ahogy cseperednek a kicsik, egyre nagyobb kutyás gyakorlatra tesznek szert a gazdák is.
|